JUBILEUSZ
Dawny i współczesny pejzaż Poznania - wystawa z Okazji Jubiletuszu 15.lecia działania STiSKu

O czym napisać w słowie wstępnym rekomendującym wystawę i katalog pt. "Dawny i współczesny pejzaż Poznania", przygotowane z okazji 15.lecia działalności Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu?

Jak zamknąć w kilku zdaniach wspomnienie o 25. osobowej grupie pasjonatów, którzy zimą 7 stycznia 2003 roku składali podpisy pod uchwałą powołującą do życia STiSK? Jak opisać tych, którzy do dzisiaj zachowali entuzjazm, energię, wiarę w to co robią i odwagę podejmowania coraz to nowych wyzwań? Nie sposób nie wspomnieć założycieli: Ewy Rudnickiej z Piły, Benedykta Żyto z Leszna, Ryszarda Pozdrowicza z Nowego Tomyśla, Ryszarda Siejaka i Arkadiusza Czajkowskiego z Poznania, seniora Mariana Ozdowskiego z Kalisza, Jolanty Orańskiej-Tymper z Piły i innych?

Jak przywołać pamięć o wspaniałych chłopakach, którzy odeszli na zawsze, Stanisławie Kasprzyku - poecie, bardzie i malarzu z Krakowa, Zbigniewie Okopskim - malarzu, rzeźbiarzu i gitarzyście z Poznania, Grzegorzu Majchrzaku utalentowanym rysowniku z Poznania, Zosi Herot - skarbniczce STiSKu czy Mieczysławie Siadaku, u którego organizowaliśmy plenery malarskie i rzeźbiarskie w Skorzęcinie? Nie wrócą tamte dni...

Nie sposób zamknąć w kilku słowach trosk, zabiegów, problemów związanych z remontem Galerii "Na strychu", wspaniałych spotkań artystycznych tam organizowanych, ani chwil zwątpienia i rezygnacji w 2010 roku, kiedy byliśmy zmuszeni opuścić to magiczne miejsce na Wyspiańskiego 7, a które do dziś jak wyrzut straszy pustką, osamotnieniem i zaniedbaniem.

I ostatnie pięciolecie, które przeminęło pod znakiem działalności kulturalnej adresowanej do dzieci i seniorów, mieszkańców Poznania a w szczególności Podolan i społeczności szkolnej SP 62, która wespół z Radą Osiedla Podolany przygarnęli Stowarzyszenie w 2011 roku, otworzyli nowe możliwości i perspektywę, i nowe pole do działania. To tutaj powstała kolejna galeria wystawiennicza "2.pietro", pracownia plastyczna edukująca artystycznie kolejne już pokolenie dzieciaków z Podolan i seniorów z Poznania. W tym miejscu zrodziły się nowe inicjatywy i pomysły, ciekawe projekty przyciągające coraz to nowe osoby zainteresowane ofertą kulturalną STiSKu.

Obejrzawszy się wstecz, widzimy i koncerty, i zajęcia edukacyjne dla dzieci, i propozycje aktywizujące seniorów, warsztaty, wystawy i plenery, i spotkania artystyczne organizowane we własnych galeriach oraz równoległe, systematyczne prezentacje i wernisaże organizowane od stycznia 2005 "w mieście", w sieci Green Way w Poznaniu. Na specjalne podkreślenie zasługuje współpraca z Teatrem Wielkim w Poznaniu, dzięki któremu od ponad 10 lat członkowie STiSKu i osoby ze środowiska poznańskiego systematycznie każdego miesiąca korzystają ze zniżkowych biletów na spektakle operowe. Podobnie od ponad 5 lat układa się współpraca z Orkiestrą Kameralną Amadeus Agnieszki Duczmal. Widzimy ogrom inicjatyw, jeszcze więcej systematycznej i konsekwentnej pracy w sferze kultury, widzimy zaangażowanie, pasję i serce wielu Artystów, Twórców i Sympatyków. Mamy swoich Artystów-Ambasadorów w większości województw, którzy organizują i aktywizują dla kultury środowisko wokół siebie i wokół idei, poszerzając znacznie krąg oddziaływania STiSKu.

Dostrzegamy też nadzieję, że "nasze dzieci", dzisiaj edukowane, uczestniczące w przeróżnych projektach proponowanych przez STiSK, w swoim dorosłym życiu będą rozwijały i kultywowały zaszczepione im zainteresowania kulturalne i miłość do sztuki.

Wszystkim, którzy nawet w najmniejszym stopniu przyczynili się do sukcesu naszego Stowarzyszenia, do budowy marki i umacniania wizerunku STiSKu na mapie kulturalnej Poznania, Wielkopolski i całego kraju, serdecznie dziękuję.

Dziękuję za pracę i współpracę z szerokim poznańskim środowiskiem cywilnym tym serdeczniej, że działaniami w roku jubileuszu 15.lecia i wystaw z nim związanych, żegnam się z funkcją Prezesa i lidera STSKu, życząc jednocześnie następcy dalszego rozwoju, nowych ciekawych projektów i inicjatyw dla pożytku wspólnego.


Barbara Kubiak-Sobczak
Prezes STiSK

Uczestnicy wystawy:
Klaudiusz Abramski,
Bożena Bielińska,
Renata Bielińska,
Krystyna Bileńki,
Iwona Bis,
Krystyna Chełchowska,
Arkadiusz Czajkowski,
Hanna Danielak,
Julian Dworzecki,
Henryk Fajfer,
Bożena Fibik-Beim,
Anastazja Fietisova,
Bożena Gerowska,
Krzysztof Swaryczewski,
Wanda Gostyńska,
Adam Gostyński,
Danuta Grabowska,
Andrzej Haegenbarth,
Izabella Hermanowska,
Agnieszka Jankowska,
Elżbieta Jasińska,
Małgorzata Kadelska,
Anna Klimaszewska,
Elżbieta Kmak,
Urszula Kołodziejczak,
Anna Kruczkowska,
Barbara Kubiak-Sobczak,
Elżbieta Łuczak,
Martyna Masiakowska,
Alina Matykiewicz,
Danuta Mikołajczak,
Agnieszka Mrowińska-Małyszek,
Jacek Nadolski,
Urszula Nieborak,
Rozalia Nowak,
Renata Olińska-Dworzecka,
Ewa. J. Partyka,
Jadwiga Pawelczak,
Alicja Piotrowska,
Danuta Polańska,
Więcesława Poprawska,
Ryszard Pozdrowicz,
Lidia Prętka,
Ewa Rudnicka,
Antoni Rut,
Maria Silska,
Hanna Sińczuk,
Elżbieta Suszek,
Uta Szczerba,
Sławomir Szeleszkiewicz,
Barbara Włodarczyk,
Małgorzata Zgoła,
Benedykt Żyto.

Wernisaż

POWRÓT

aktualizacja 26.03.2018

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK