Anioły w bieli i błękicie

zorganizowana pod Honorowym Patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Patronatem medialnym Radia Merkurywystawa z okazji 5.lecia działalności Galerii Na Strychu"

12 czerwca do 15 lipca 2010

wernisaż jubileuszowej wystawy w dniu 12.VI godz. 15

Anna Przybylska - Spotkanie jednoskrzydłych aniołów, rysunek, 50 x 30 cm Barbara Kubiak-Sobczak - Dziedziniec Anioła, Rzym, 40 x 30 cm Bożena Fibik-Beim - Bez tytułu, akwarela I Ewa Kurowska - Alegoria, 61 x 50 cm, 2005

9 czerwca 2010 r. mija 5 lat od wernisażu inaugurującego działanie  sali wystawienniczej Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu - Galerii "Na strychu" przy ul. Wyspiańskiego 7. Lokal na siedzibę  wskazał ówczesny Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, generał Henryk Tusiński - członek Honorowy STiSK i "dobry duch" wspierający i motywujący do prospołecznych działań ludzi skupionych w i wokół Stowarzyszenia, policjantów, członków rodzin, emerytów, artystów z cywilnego środowiska poznańskiego, do działań na rzecz  dobra wspólnego.
 Podobnie jak historia samego Stowarzyszenia (8 lat), tak i  dokonania Galerii mają tylko 5. letnią historię, a może należałoby powiedzieć, że aż pięcioletnią, bowiem miniony  czas, to intensywna, systematyczna i interesująca prezentacja postaci autorów i ich prac: malarskich, rzeźb, pasteli, tkanin, batików, malarstwa na jedwabiu, fotografii, muzyki i poezji.
Bez zbytniej kokieterii można powiedzieć, że Galeria ma klimat sprzyjający zadumie artystycznej i spotkaniom, rozmowom i wymianie myśli.  Z radością konstatuję, że wokół Galerii  zaistniało stałe grono bywalców, których możemy uznać za przyjaciół i sympatyków naszego Stowarzyszenia. To tutaj, spora grupa ludzi odnalazła lub umocniła swój pogląd i sposób na życie, życie w bliskim kontakcie z kulturą i sztuką. Wielu z nich polubiło sztukę operową a wielu rozwinęło swoje umiejętności plastyczne  sprawiając, że ich życie stało się ciekawsze, barwniejsze, pełniejsze, bogatsze, bardziej interesujące i satysfakcjonujące.
Z okazji Jubileuszu warto wskazać, że od pierwszej wystawy inauguracyjnej  zatytułowanej FLORES w 2005 roku, zorganizowano w Galerii "Na strychu" 32 wystawy, a każdy wernisaż ozdobiony muzyką gromadził wielu gości, przeprowadzano warsztaty dla dzieci przedszkolnych i w wieku szkolnym  w ramach programu "Z wizyta W Galerii", podczas których  poprzez plastykę, artyści wspólnie z policjantami rozmawiali o wielu aspektach prewencji kryminalnej, bowiem nie zapominamy, iż  obok głównej misji Stowarzyszenia jaką jest promocja i upowszechnianie kultury w cywilnym i własnym środowisku poznańskiej Policji, jest też promocja prewencji kryminalnej adresowanej głównie do dzieci i młodzieży. Temu również służą doroczne warsztaty plastyczne organizowane każdego lata pt. "Wakacje z artystą". Również i tu, w Galerii, każdego roku odbywają się spotkania Noworoczne, połączone z rodzinnym muzykowaniem i kolędowaniem. Z tej okazji spotykaliśmy się sześciokrotnie. Galeria zorganizowała również poza siedzibą 115 wystaw, 32 inne działania takie jak warsztaty, plenery i prezentacje.
Wszystkim, którzy uczestniczą w życiu naszej Galerii, składam serdeczne podziękowanie za zaangażowanie i pasję, za bycie razem, bowiem Galeria jako miejsce spotkań z kulturą, na stałe wpisała się w mapę  ośrodków kultury Miasta Poznania. Szczególne podziękowania składam na ręce osób, które systematycznie  dyżurują i dbają o Galerię. Adresatami tych podziękowań są przede wszystkim:  Anna Klimaszewska, Anna Kołodziejczak, Grażyna Gabryelewicz, Jadwiga Pawelczak, Jakub Guzik,  Nina Sawicka, Paweł Powstański,  Piotr Tkaczuk, Ryszard Siejak,  Zbigniew Okopski. 
Dziękuję również stałym gościom wernisaży,  uczestnikom plenerów, bo bez ich talentu, ich obecności i udziału wielu artystów, istnienie i działanie Galerii i Stowarzyszenia nie miałoby  sensu. Działanie dla pożytku wspólnego ma sens tylko wtedy - gdy jest z kim i dla kogo działać.

Prezes Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury w Poznaniu
Barbara Kubiak-Sobczak

Okładka Aniołów, Anastazja Fietisowa, olej na desce, 112 x 25 cm, 2008 Henryk Fajfer, Ofelia, olej na płótnie, 50 x 60 cm Katarzyna  Meller, akryl, 40 x 30 cm, 2010 Elżbieta Kmak -Zadumanie, malarstwo na jedwabiu, 50 x 40 cm

Mam wrażenie, że Galeria Na strychu istnieje od zawsze. Pewnie dlatego, że działa systematycznie i z rozmachem. Skupia nie tylko członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz zaprzyjaźnionych bywalców z Grunwaldu i Łazarza, ale również mieszkańców Poznania i okolic. To barwne i niepowtarzalne miejsce powołała do istnienia wraz z kilkoma pasjonatami Barbara Kubiak-Sobczak, wieloletnia prezes Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu.
            Ta podniebna placówka, której od początku patronują anioły (rzeźby Anny Klimaszewskiej, Zbigniewa Okopskiego i Andrzeja Bajkowskiego) prezentuje przede wszystkim dokonania swoich członków a niekiedy i przyjaciół. Ma rację kierująca galerią, gdy mówi, że wystawiają w niej interesujące osobowości twórcze. Spośród autorów prezentujących  swoje wystawy indywidualne  najbardziej utkwiły mi w pamięci takie nazwiska jak: Anastazja Fietisowa, malarka o swoistej, rozpoznawalnej poetyce; Katarzyna Makowska, chyba jedna z najbardziej utalentowanych w tym gronie; Anna Klimaszewska, artystka o określonym, specyficznym stylu, której twórczość wydaje się być przeniknięta widzeniem świata poprzez tkaninę; Mariusz Frankowski, autor obrazów cyfrowych wygenerowanych w komputerze, prezentowanych jako wydruki komputerowe; Benedykt Żyto - sprawny grafik, autor precyzyjnych linorytów.
Trzeba jeszcze przynajmniej wymienić osoby specjalizujące się w jakiejś technice bądź motywie. Należą do nich: Bożena Beim i Elżbieta Kmak, sprawdzające się z powodzeniem w malarstwie na jedwabiu i Elżbieta Suszek, jako realizatorka batików oraz Jerzy Oplustil, świetny malarz koni.
            Ilu by tutaj jeszcze nie wskazać artystów i tak nikt nie przyćmi tej, która bierze udział tylko w wystawach zbiorowych, bo cały swój czas poświęca pracy społecznej na rzecz Stowarzyszenia. Myślę o  Barbarze Kubiak-Sobczak, założycielce, prezesie i kierowniczce Galerii. To ona jest dobrym duchem tego miejsca, pomysłodawczynią i realizatorką większości przedsięwzięć, które nierozłącznie kojarzą się ze wszystkim co ma związek ze STiSK i Galerią. Jest najlepszym prezesem i organizatorką, jaką znam. Skutecznie zabiega o dotacje, motywuje i promuje wszystkich artystów, nie zapominając o dzieciach i młodzieży. A przy tym tworzy przyjazną atmosferę wokół artystów, Galerii i Stowarzyszenia, co pozwala na skuteczne i sensowne działania pro publico bono.
Dzięki Barbarze Kubiak-Sobczak i jej najbliższym współpracownikom ta placówka wystawiennicza wyróżniająca się specyficznym wnętrzem, ciepłą, przyjacielską atmosferą tętni życiem a każdy wernisaż przyciąga tłumy gości.

Andrzej Haegenbarth

Katarzyna Makowska - Anioł z cyklu Garderoba, olej, 70 x 50 cm Nela Nelip, Barokowe Anioły z poznańskiej Fary, olej na płótnie, 80 x 70 cm Zbigniew  Okopski - Harfistka, olej na płótnie, 90 x 70 cm Ryszard  Pozdrowicz - Dziewczynka z altówką, olej na płótnie, 40 x 40 cm Elżbieta Suszek -  Anioł kwiatowy, batik Małgorzata Zgoła - W bieli, technika własna, 60 x 40 cm

W wystawie biorą udział:

Agnieszka Stefańska-Mrowińska
Anastazja Fietisowa
Andrzej Bajkowski
Anna Klimaszewska
Anna Kołodziejczak
Anna Woźniak
Barbara Kubiak-Sobczak
Bożena Fibik-Beim
Elżbieta Kmak
Elżbieta Suszek
Ewa Kurowska
Gabryela Czarnecka
Henryk Fajfer
Jadwiga Pawelczak
Katarzyna  Meller
Katarzyna Makowska
Krystyna Bileńki
Małgorzata Zgoła
Nela Nelip
Ryszard  Pozdrowicz
Wanda Gostyńska
Zbigniew  Okopski
Anna Przybylska

Młodzież:
Joanna Uljasz
Lilianna Jędrzejak
Magda Stępniak
Mateusz Jankowiak
Matylda Górska
Michalina Radomska

POWRÓT

aktualizacja 02.09.2010

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK