FORMY FRAKTALNE Fraktale Julii KP w Empiku

Ul. Ratajczaka 44 Poznań
Sala Wydarzeń (prowadzi Marcin Maćkiewicz)
Od 01.04 - 05.05. 2011
Wernisaż 01.04. godz.: 18:00

Obiekty przetworzone w wizji Julii KP (Kaczmarczyk-Piotrowskiej) to fraktale. Stworzona prezentacja prac fotograficznych powstała przy udziale fotografa Janusza Gliszczyńskiego, w ramach projektu stypendialnego Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2010 roku, który realizowała artystka w dziedzinie Kultury. To część z wielu elementów i aspektów tego działania. Obok tych prac zobaczyć możemy realizacje wykonane przy udziale dzieci, które wychodząc z prostych ruchów powiązanych z kinezjologią, łącząc je z rysunkiem, stworzyły obiekty typu site-specyfic. Dopełnieniem tych zabiegów jest materiał muzyczny skomponowany przez współczesnego kompozytora Dariusza Tarczewskiego i wsparciu wokalnym Pauliny Leśnej. Program jest wykorzystywany do pracy z dziećmi w formie zajęć arteterapeutycznych.

Materiał, który powstał w czasie trwania projektu, czyli nowa metoda pracy zwana Iteracją, połączenie wielu, różnych bodźców i działanie na wyobraźnię dziecka, wytworzenie wzorów, które powielane, dadzą obraz współczesnych motywów miejskich: design Wilda (dzielnica gdzie mieszkają dzieci). Produkowany jest zapis medialny, łączący te wszystkie pola działania. Sama artystka uważa: "Żaden gest, w tym twórczy nie jest oderwany od natury, wręcz przeciwnie, to ona jest motorem wszystkiego. Nie da się zagłuszyć jej tętna, gdyż ten jest w każdym człowieku. Problem polega nie w wiedzy ale w przeżywaniu".

O projekcie:

."Sztuka odkrwa i kształtuje światy cywilizacyjne. Archetypowe korzenie kultur przebijają się do świata sztuki współczesnej w przeróżnych formach jej funkcjonowania. Przedsięwzięcie artystyczne stworzone przez artystkę Julię Kaczmarczyk-Piotrowską przy współudziale zespołu interdyscyplinarnego. spełnia swoją rolę".

Prof. zw Danuta Mączak Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

." to język fraktalny - pulsujący swoją pierwotną powtarzalnością. Tak jak język natury: liścia paproci, budowy DNA, chmury czy uderzeń serca. Projekt, podobnie jak same fraktale wydaje się zatem podlegać zasadom twórczego chaosu - na efekt końcowy będą miały wpływ wszystkie - najbardziej nawet subtelne warunki początkowe. Jest to zatem rodzaj eksperymentu".

dr nauk hum. mgr socjologii Iwona Chmura - Rutkowska Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

."Ważnym elementem jest powiązanie efektu wizualnego dającego nową jakość dydaktyczną. To połączenie jest innowacyjne w dotarciu do dziecka przez pobudzanie wyobraźni - bezpośrednio i równocześnie na zmysły".

Artysta rzeźbiarz, Prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy Roman Kosmala

"Fraktale frapują od momentu, kiedy się na nie spojrzy... Po pierwsze, są nieskończone w czasie i przestrzeni, co daje poczucie ogromnej energii tkwiącej u samego ich sedna. Dzieci poprzez kontakt z fraktalami mają szansę na pogłębienie percepcji i doświadczenie wpływu harmonii i energii na ludzki umysł, co wzbogaca psychicznie i pobudza rozwój. Autorka wydaje się w tym bardzo konsekwentna i pełna zaangażowania, co pozwala mieć zaufanie do jej warsztatu pracy i terapeutycznego zastosowania form fraktalnych"...

dr nauk hum. mgr psychologii Dariusz Piotr Skowroński
Department of Psychology, Raffles College of Higher Education, Singapore

Szczegóły str. www.juliakp.pl w zakładce formy fraktalne.

Julia KP (Julia Kaczmarczyk-Piotrowska) - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Edukacji Artystycznej w Poznaniu oraz Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie sztuk plastycznych w zakresie pedagogiki sztuki w Pracowni Rzeźby w 2003 roku u prof. Jacka Jagielskiego i praca magisterska pod kierunkiem prof. dr hab. Jolanty Dąbkowskiej-Zydroń. Praktyka pedagogiczna w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Swoje prace zaprezentowała na 10 wystawach indywidualnych i 32 zbiorowych. Pedagog, wykładowca autorka wielu wystaw prac dziecięcych, prowadziła zajęcia terapeutyczne według opracowanej przez siebie metody. Jest autorką płaskorzeźb pt.: "Anioł" w siedzibie STiSK przy KWP w Poznaniu oraz realizacji plenerowej w Hoteliku Rozmaitości koło Murowanej Gośliny, jako pokłosia 4 Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego. Od 2006-09 pełniła jako Członek Zarządu funkcję sekretarza Związku Artystów Rzeźbiarzy Oddział Wielkopolski. Od 2010 jako Członek Zarządu WZAR ( Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy), współpracuje z mediami. Laureatka VIII Salonu Wielkopolskiego, stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie projektowania graficznego. Jest Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. Realizuje takie projekty artystyczne jak: Formy fraktalne i pocztówki z wystaw. Autorka felietonów o sztuce. Zainteresowania o kierunku artystycznym i fascynacja botaniką.

Julia KP obecnie realizuje autorski program z zakresu historii architektury wnętrz dla ROE Regionalnego Ośrodka Edukacji z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań dotyczących wzornictwa.

POWRÓT

aktualizacja 20.03.2011

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK