Wystawa fotograficzna pt "Prawosławne pejzaże Jabłeczna 2009-w poszukiwaniu różnych stanów natchnienia"

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Radomsku pod Honorowym Patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku i Wójtów Gmin Żytno i Wielgomłyny,
29 września 2009

Urokliwe klimaty Podlasia miejsca pięknego i ciekawego pod względem przyrodniczym i kulturowym spowodowały o podjęciu przedsięwzięcia zorganizowania pleneru w miejscu gdzie świat przyrody przenika ze światem ludzi . W miejscu gdzie przemieszczając się pomiędzy obrazami dostrzegamy urokliwe małe miasteczka , wsie i ludzi niezwykle życzliwych dla spragnionego artystycznego wyrazu fotografika.

O podjęciu decyzji o wyborze miejsca pobytu dla uczestników pleneru fotograficzno - malarskiego o wdzięcznej i wiele mówiącej nazwie " pejzaże prawosławne Jabłeczna 2009 - w poszukiwaniu różnych stanów natchnienia " zadecydowało wiele czynników, jednakże uzyskując aprobatę i zaproszenie namiestnika Monastyru Świętego Onufrego w Jabłecznej na pobyt grupy fotografików i malarzy wybrano właśnie to miejsce. Miejsce szczególne dla mnie samego, ale jak również zauważyłem dla uczestników pleneru. Miejsce w którym w czasie realnym i metafizycznym szukano różnych stanów natchnienia. Gdzie dyskusje na ganku domu pielgrzyma można było słyszeć do 3 nad ranem , gdzie pakowano plecaki fotograficzne i ruszano o tej samej godzinie na wschody słońca , w miejscu gdzie czuć było terpentynom i farbami , gdzie dzięki wzajemnemu zrozumieniu i integracji granica pomiędzy światem fotografików a malarzy nie istniała. . Każdego dnia budowano wzajemne niepowtarzalne relacje pomiędzy uczestnikami pleneru a naszymi gospodarzami - mnichami z Monastyru co pozwoliło na wspólne przezywanie trudów dnia codziennego, radości , modlitwy i zadumy.

Podczas pleneru przemierzono wiele kilometrów pojazdami ale i również na pieszo w słońcu, deszczu , w dzień i nocy .Wykonano wiele tysięcy ujęć , których to cześć jest prezentowana na poplenerowej wystawie.

" w poszukiwaniu różnych stanów natchnienia, szukałem materii-życia-istnienia, którą mogłem zamknąć w kadrze-obrazie miejscach, momentach w których nie były one oczywiste i bezpośrednie"

Marcin Kwarta frp, KOMISARZ PLENERU I WYSTAWY Pejzaże Prawosławne Jabłeczna 2009

W plenerze wzięli udział:

Beim Marek, Poznań
Fibik-Beim Bożena, Poznań
Jankowski Tomasz, Konin
Kotowski Krzysztof,
Kwarta Marcin, Radomsko
Licheniak Dawid, Witkowo
Licheniak Mikołaj, Witkowo
Licheniak Tomasz, Witkowo
LicheniakMonika, Witkowo
Lisiecki Tomasz, Poznań
Miderska-Kret Justyna, Słupca
Pawelczak Jadwiga, Poznań
Pruszyński Maciej, Poznań
Waliński Sebastian, Września
Cichocki Sebastian, Poznań
Krzysztof Guzy
Małgorzata Zadrożyńska
Mariusz Foltański
Renata Dworzecka
Alicja Dworzecka
Julian Dworzecki


 
aktualizacja 12.12.2009

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK