Kraina niezachodzącego słońca

wystawa fotografii poznańskiego podróżnika Marka Żaka
Galeria "Na strychu", Poznań, Wyspiańskiego 7

Marek Żak,
poznaniak,urodzony w niedzielę, podróżnik, poszukiwacz przygód, traper, gawędziarz.
Autor 11 edycji wystawy zatytułowanej "Kraina niezachodzącego słońca"

Zanim jednak został fotografem przyrody, ukończył z wyróżnieniem Akademię Rolniczą w Poznaniu specjalizując się w ekonomice ogrodnictwa.
Fotografią zainteresował się dopiero w 1991 roku kiedy wyemigrował do Kanady i kiedy dostrzegł, że ogromne obszary kanadyjskiej tajgi są stosunkowo mało zmienione ręką człowieka.
Dzisiejsza wystawa prezentuje efekt podróży po Europie Północnej, Danii, Szwecji, Finlandii, a przede wszystkim Norwegii. Wyszukuje i prezentuje rzeczy unikalne, niemal nietknięte, niemal w pierwotnym kształcie.
Na ogół każde zdjćie przedstawia odrębny, niepodobny do innych motyw a zebrane na wystawie ukazują piekno różnorodności, którą obok unikalności uważa za podstawę istnienia świata ożywionego i wzór dla świata ludzkiego.
Fotografując, kładzie nacisk na staranność dokładność pracy, używa aparatu wielkiego formatu, który daje 13-krotnie większą rozdzielczość niż małoobrazkowy. Autor łączy zdjęcia w wielkie pliki na komputerze, przez co uzyskuje kilkadziesiąt większą rozdzielczość niżby osiągnął to normalnym aparatem.
Pobyt, dokumentowanie i przedstawianie ogromnych przestrzeni w przeźroczystym powietrzu, pobudza u autora pragnienie wolności i daje sposobność na artykułowanie w ten sposób własnych poglądów i przemyśleń filozoficznych.
Za kilka miesięcy przedstawi drugi cykl zdjęć p.n. "20 000 mil kanadyjskiej podróży" od Pacyfiku do Atlantyku.

Kontakt z autorem: tel.502 037 512WERNISAŻ

POWRÓT

aktualizacja 04.02.2006

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK