"Policyjny Świat Nitką Utkany"

Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu
1-31 października 2003 r.
Wystawa zorganizowana z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego w Policji 2003/2004. Przy udziale środków Fundacji Asekuracja w Poznaniu

"W gobelin modro - zielony,
w gobelin żółty i siwy
dajcie mi uciec, o ludzie!..."

(Maria Pawlikowska-Jasnorzewska)

Czym dla nas są tkaniny?
Tkanina jest czymś oczywistym, jest częścią naszego życia, naszego codziennego postrzegania, jest naszym przyjacielem, dawca cienia, ochroną przed niepogodą, ukryciem przed druga osoba. Tkanina towarzyszy nam od urodzenia aż po śmierć. Obcowanie z gobelinem jest szczególną przygodą. Od zarania dziejów miękka materia stanowi fascynujące medium wielu pomysłów. Włókno odpowiednio splecione jest zbiorem cytatów architektury, układów roślinnych, wnętrz, martwych natur, postaci i zapisem życia jego twórcy.

Dr Jędrzej Stępak
Kierownik Pracowni Form Przestrzennych UAM w Poznaniu
komisarz artystyczny Przeglądu


W przeglądzie tkaniny środowiska policyjnego uczestniczy 38 osób z całej Polski. Najliczniej reprezentowane jest środowisko ziemi lubuskiej - przez 19 osób zrzeszonych w Klubie Tkactwa Artystycznego "Anna" działającym od 1986 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Klub skupia 28 członkiń, często prezentuje tkaniny na ogólnopolskich konkursach tkaniny artystycznej, m.in. w Żarach, Bydgoszczy, Turku, Gdańsku, Częstochowie i odnosi tam sukcesy. Klub jest organizatorem plenerów tkackich.
Prace nadesłane przez Klub "Anna" charakteryzują się perfekcyjnym warsztatem, bogactwem barw, wartościami malarskimi i przemyślaną kompozycją. Klub założyła i nadal prowadzi pasjonatka tkaniny - obecnie emerytowany oficer Policji- pani Anna Brożek.

Autorzy prac:
1. Irena Bajer
2. Anna Brożek
3. Halina Dem
4. Barbara Dobroszycka
5. Aniela Gadowska
6. Jadwiga Gibowska
7. Zofia Gierańczyk
8. Maria Romana Gierczyńska
9. Henryka Gredka
10. Halina Grelus
11. Elżbieta Teresa Janowiak
12. Jadwiga Kaśków
13. Wiesława Kmieć
14. Alicja Koźlarek
15. Łucja Krawczyk
16. Barbara Kubiak-Sobczak
17. Stanisława Kutnik
18. Lucyna Kwaśnicka
19. Elżbieta Ludwiczak
20. Hanna Łopuszyńska
21. Irena Malaszewska-Kostrzewa
22. Agata Mikuta
23. Maria Mikuta
24. Elżbieta Wanda Moszoro
25. Katarzyna Nowakowska-Łażewska
26. Marcin Nowakowski
27. Beata Pietrek
28. Helena Pomykała
29. Elżbieta Pykacz
30. Benedykta Rodzewixcz
31. Czesława Rutkowska
32. Wiesława Sokołowska
33. Irena Szaferska
34. Katarzyna Trębasiewicz
35. Halina Tworek
36. Franciszka Zawada
37. Henryka Zawadzka
38. Jarosław Zawadzki.
39. Anna Brożek

Środowisko warszawskie reprezentowane jest przez jedną osobę z Komendy Stołecznej Policji - nie zrzeszoną - oraz 9 autorów z Pracowni Tkaniny Artystycznej Komendy Głównej Policji. Pracownia działa od 10 lat, współpracuje z artystami plastykami a opiekunem jest pani Joanna Grad - pracownik KGP.
Prace autorów warszawskich, to tkanina o charakterze klasycznym oraz własne interpretacje charakteryzujące się płynnym i rytmicznym układem form, dużą wrażliwością w sposobie łączenia barw i odcieni.
Wrocław przedstawia podczas Przeglądu prace utalentowanej artystki - absolwentki Schola Posnaniesis w Poznaniu - interesująco malowany jedwab.
Katowice - płócienne płaskorzeźby prezentuje żona policjanta - absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Instytutu Kształcenia Plastycznego Uniwersytetu Śląskiego.
Lublin i Sosnowiec nadesłały na przegląd obrazy malowane haftem krzyżykowym.
Wreszcie Poznań - organizator i pomysłodawca Przeglądu - reprezentowany jest przez 5 twórców nie zrzeszonych. Wśród nich są osoby profesjonalnie zajmujące się tkaniną i jej interpretacją, wyróżniający się absolwenci poznańskiej Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej - Schola Posnaniesis - m.in. pani Maria Romana Garczyńska - laureatka konkursu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej roku 2002 na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk pięknych, autorka wielu indywidualnych wystaw i prezentacji, żona poznańskiego policjanta. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, w zbiorach prywatnych w kraju i Niemczech.
Wśród poznańskich twórców znajduje się jedna uczestniczka Pracowni Gobelinu Artystycznego Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu, autorka wielu wystaw i laureatka wyróżnień i nagród w konkursach i przeglądach ogólnopolskich.
Wystawie tkaniny towarzyszy reprezentatywny wybór światowych czapek policyjnych z prywatnej kolekcji nadinsp. Henryka Tusińskiego - Wielkopolskiego Komendanta Policji w Poznaniu. Cała kolekcja liczy ponad 150 obiektów pochodzących z 75 krajów świata. Autor zbiera je podczas podróży służbowych. Utrzymuje również kontakt z innymi kolekcjonerami w Polsce i za granicą.

komisarz organizacyjny Przeglądu
podinsp. Barbara Kubiak-Sobczak

POWRÓT

 
aktualizacja 18.12.2005

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK