Rysunki Zbigniewa Okopskiego

Green Way, Zeylanda 3.
15 stycznia do 15 marca 2009

ZBIGNIEW OKOPSKI

Urodzony na Kresach, w 1940 roku niedaleko Lwowa, od wielu lat zamieszkały w Poznaniu. Droga jak± przeszedł do dzisiejszej wystawy jest zawiła, kręta i długa.

Jego życiorys zawodowy zaczyna się po ukończeniu szkoły zawodowej w Miliczu gdzie zdobył zawód ¶lusarza uniwersalnego. Zaliczył kilka zakladów pracy we Wrocławiu, potem przez 14 lat był górnikiem dołowym, w tym 9 lat pracował jako ratownik górniczy. Ukończył tez technikum górnicze. Od 1978 r zamieszkał w Poznaniu, zatrudnił się w Wiepofamie - w dekoratorni. Poznań okazał się przyjaznym miejscem dla Zbigniewa. Tu w 1984 roku kończy PWSP - Wydział Edukacji Plastycznej, w 2001 kończy podyplomowe studia w Kaliszu w zakresie pedagogiki sztuki. Zmienia swój zawód i rozpoczyna pracę jako nauczyciel plastyki w szkole podstawowej. Po przej¶ciu na emeryturę, nadal pracuje w swoim zawodzie.

Poza plastyk± interesuje się muzyk±, gra na gitarze i harmonijce, próbuje swoich sił literackich - pisze drobne fraszki, wiersze, piosenki i kolędy, jest ¶piewakiem w Chórze Moniuszki - Nova. Udziela się aktywnie w Prosimfonice, projektuje i realizuje żłobki, tablice pami±tkowe, medale i plakietki, wykonuje liternictwo nagrobkowe, rzeĽby nagrobne, sztandary.

Maluje, ¶piewa, rysuje, rzeĽbi.

Od 2005 r członek Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu, od 2007 należy do Zwi±zku Artystów Plastyków w Pile. W 2004 roku został wyróżniony Grand Prix przez Prosimfonikę za całokształt działania w sferze edukacji muzycznej młodzieży szkolnej, a w 2002 Minister Kultury RP odznaczył Go odznak± Zasłużony Działacz Kultury. Jego prace znajduj± się m.in. w Muzeum Górno¶l±skim w Bytomiu i zbiorach prywatnych, a rzeĽby zdobi± m.in.place w Lusowie, i Goleniowie.

Czego nie robi Zbigniew? W czym nie uczestniczy? Wydaje się, że jest wszędzie i robi wszystko. Aktywny uczestnik warsztatów i plenerów malarsko-rzeĽbiarskich organizowanych przez tut. Stowarzyszenie.

Wybrane wystawy Zbigniewa Okopskiego:
. 2005, 2006, 2007 - wystawy przegl±dowe Palmiarnia Poznańska
. 2005, 2006, 2007 - Salon Wielkopolski, Czarnków
. 2007- Wystawa Maluj±cych Nauczycieli, Poznań, Galeria Pod Arkadami
. 2008 - Poplenerowa, Ratusz, Kołobrzeg

POWRÓT

aktualizacja 07.02.2009

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK