"Powitanie Europy"

Wystawa twórczości artystycznej środowiska policyjnego pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego
17.7 - 20.8.2004 Hol Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego


"W Skokach, w pałacyku Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, 25 czerwca 2004 roku zakończyło się kolejne spotkanie plenerowe przyjaciół sztuki.
To spotkanie zorganizował Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji i Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu, którego Prezesem i motorem działań jest Pani Barbara
Kubiak-Sobczak.
Plener zgromadził dwudziestu sześciu artystów, malarzy fotografików.Efekt pleneru jest imponujący: obrazy olejne, akrylowe, akwarele, rysunki, fotografie i karykatury, pejzaże okolic Skoków i miasteczka, widoki Poznania, martwe natury i sceny rodzajowe. Ogromna rozpiętość sposobów traktowania obserwacji świata i twórczego przetwarzania rzeczywistości uczyniła wystawę kończącą plener ciekawą i różnorodną.
Oglądając ten zestaw prac z przyjemnością zaobserwowałem widoczną radość tworzenia, szczerość wypowiedzi artystów i bardzo staranne, budzące szacunek podejście do warsztatu. Twórcy tych prac to aktualni funkcjonariusze, pracownicy cywilni, emeryci policyjni, ludzie na pozór od sztuki oddaleni. Ale tym bardziej cenna i warta zauważenia jest ich praca w materii sztuki. Celowo nie używam takich słów jak: plastyk amator, prace amatorskie czy działalność amatorska. Pojęcie amatorskości łączy się zazwyczaj z rodzajem taryfy ulgowej. W przypadku działalności uczestników pleneru Skoki 2004, nie trzeba i nie należy stosować żadnych ulg. Sami twórcy swoja postawą, niezwykle poważnym i odpowiedzialnym traktowaniem swoich wypowiedzi artystycznych w pełni zasługują na naszą równie poważną ocenę.
Uważam, że dorobek pleneru jest znaczący. Powstało wiele ciekawych, intrygujących prac. Niektóre delikatne, metaforyczne, nawet poetyckie, inne ekspresyjne, zdecydowane w doborze kolorów i rozstrzygnięć kompozycyjnych tworzą zestaw świadczący o indywidualnościach poszczególnych autorów, o ich zaangażowaniu, o bardzo dobrze wykorzystanym, czasie spotkania w Skokach.
Ja uważam ten plener za owocny. Zapraszam uczestników pleneru za rok i życzę dalej tej pasji pracy, która towarzyszy im obecnie.

Rektor ASP w Poznaniu
Prof. Wojciech Muller

Zobacz więcej prac z wystawy

POWRÓT

Autorzy prac :
1. Krystyna Bileńki, Rzeszów
2. Arkadiusz Czajkowski, Poznań
3. Jan Czerwiński, Legnica
4. Danuta Dagry-Grabowska, Piła
5. Zbigniew Dziwosz, Warszawa
6. Ilona Filip-Bobrowska, Lublin
7. Stanisław Kasprzyk, Kraków
8. Barbara Kubiak-Sobczak, Poznań
9. Wacław Kubski, Piła
10. Marek J. Lewandowski, Września
11. Adam Mendala, Gniezno
12. Sławomir Mikawoz, Lublin
13. Teresa Maśnik, Warszawa
14. Janusz Maśnik, Warszawa
15. Bogusław Muraszko, Szczecin
16. Nela Nelip, Katowice
17. Marian Ozdowski, Kalisz
18. Jerzy Oplustil, Łódz
19. Antoni Omiotek, Zamość
20. Mirosław Orłowski, Lublin
21. Ryszard Pozdrowicz, Nowy Tomyśl
22. Ewa Rudnicka, Piła
23. Ryszard Siejak, Poznań
24. Barbara Trawińska, Wałbrzych
25. Andrzej Walczak, Wrocław
26. Benedykt Żyto, Leszno

Komisarz artystyczny: art.plastyk Jędrzej Stępak
Komisarz organizacyjny: Barbara Kubiak- Sobczak
Zdjęcia: Tomasz Jankowski
Wystawę zorganizowano przy udziale środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Fundacji Asekuracja w Poznaniu


 


 
aktualizacja 18.12.2005

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK