Ptaszarnia Ryszarda Siejaka i Modraszki Mirosława Boronia

Wystawa rzeźb i zbiorów kolekcjonerskich.
Prezentacja jest wystawą dwóch policyjnych artystów, policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Mirosław Boroń
Podinspektor Policji, rzeźbiarz, kolekcjoner. Urodził się w 1954 roku w Elblągu. Wielkopolanin z wyboru. Absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W Policji od 1979 roku, obecnie z-ca Naczelnika Wydziału Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Jego przygoda ze sztuką rozpoczęła się po przypadkowym odwiedzeniu rzeźbiarskiego ośrodka pracy twórczej, zagubionego w lasach mazurskich w okolicach jeziora Bełdany. Zainspirowany specyficznym klimatem pleneru rzeźbiarskiego zaczął tworzyć w drewnie. Tematem jego prac stały się m.in. własne wizje mitycznych stworzeń oraz inspiracje kultura Dalekiego Wschodu. Tworzy prace w drewnie lipowym, dębowym, akacjowym oraz drzew owocowych.
Drugą - obok rzeźby - wielką jego pasją jest entomologia, którą dzieli z synem Maciejem. Wspólnie od 12 lat kolekcjonują motyle i ćmy, a wśród nich ukochane Modraszki - maleńkie, niebieskie motyle.
Po raz pierwszy swoje rzeźby prezentował publicznie na wystawie "Dwa Światy" w 2002 roku w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Od stycznia 2003 r. jest członkiem założycielem Stowarzysenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu.
Żona Grażyna, syn Maciej kończy studia biologiczne na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, córka Magdalena w tym roku zdaje maturę i wybiera się na filologie germańską.

Kontakt z autorem:
Tel. 601 179 204

Zobacz inne prace Artysty.

Ryszard Siejak
st.asp. Policji, rzeźbiarz, sportowiec, początkujący malarz. Urodził się w 1958 roku w Poznaniu. Posiada wykształcenie średnie techniczne. Służbę w Policji pełni od 1980 roku, jest specjalistą Wydziału Kadr i Szkolenia. Na co dzień zajmuje się kadrową obsługą policjantów wydziałów KWP oraz komisariatów specjalistycznych.
Od dziecka przejawiał zdolności techniczne i manualne. Interesował się sztuka ludową oraz rękodziełem artystycznym. Jego pierwszym nauczycielem i autorytetem był ojciec.
Posiadał też uzdolnienia i zainteresowania sportowe. W latach 1974-1984 wyczynowo uprawiał lekką atletykę. Biegał 10,5 na 100 m i skakał w dal 7,50 m. Był medalistą Mistrzostw Polski Juniorów oraz Spartakiady Gwardyjskiego Pionu Sportowego Krajów Demokracji Ludowej. W wieku 24 lat zakończył karierę sportową z uwagi na kontuzję ścięgna Achillesa i wrócił do wcześniejszych pasji artystycznych, głównie strugania w drewnie.
Sztuka nigdy nie zajmował się profesjonalnie. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace tkane z kolorowej wełny, obrazy malowane szpachlą, rzeźby w drewnie i korze topoli.
Jego twórczość po raz pierwszy została zaprezentowana w albumie prac artystów środowiska policyjnego pt. "Pasje" wydanego przez Komendę Główna Policji w 2000 roku, a od 2002 r. bierze czynny udział w plenerach resortowych, m.in. w Unieściu. Uczestniczył w wystawie twórczosci artystycznej środowiska policyjnego "Dwa Światy" w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Od 2003 roku jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu.

Kontakt z autorem: siara68@wp.pl
507 432 090

POWRÓT

aktualizacja 18.12.2005

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK