Wystawa pt "Raport nr 2/2008" przegląd dorobku działań twórczych realizowanych w 2008 roku.

Honorowy Patronat: Wojewoda Wielkopolski, Pan Piotr Florek
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, Pan insp. Wojciech Olbryś
Patronat Medialny: Radio Merkury

Wystawa trwa od 16 lutego do 14 marca 2009 r.,
wernisaż: 17 lutego godz. 15 Hol Główny Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Al. Niepodległości 16/18 (w godzinach otwarcia Urzędu)

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU - galeria.

Unikatowe w skali kraju Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu istnieje siódmy rok i działa z coraz większym rozmachem. Najlepiej świadczy o tym codzienna, nieprzerwana działalność wystawiennicza i dydaktyczna we własnej galerii "Na Strychu" oraz w lokalach i na terenach zaprzyjaźnionych instytucji.

Aby zapoznać się z całościowym dorobkiem Stowarzyszenia za ubiegły rok trzeba obejrzeć tzw. Raport nr 2/2008, artystyczną relację dokumentującą najważniejsze poczynania poznańskiej instytucji. Oglądając wyeksponowane na wystawie prace warto wiedzieć, że STiSK w minionym roku realizowało wszystkie prezentacje i programy opisane w Raporcie 2007 oraz pięć nowych działań twórczych, które nie tylko przyczyniły się do rozwoju uczestniczących w nim osób, ale zapisały się bardzo dobrze w pamięci społeczności lokalnych, o czym zaświadczają ponowne zaproszenia.

Do owych działań należały: letnie warsztaty dla dzieci i dorosłych, na których m.in. uczono malowania na jedwabiu i wykonywania batiku oraz powołanie do życia w siedzibie Stowarzyszenia Teatrzyku Plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych. Ponadto w ubiegłym roku powstała samodzielna Sekcja Fotograficzna, mająca na celu pogłębianie umiejętności zrzeszonych w niej członków i propagowanie ich twórczości. Sekcja zorganizowała odrębne przeglądy i wystawy, którym towarzyszył elegancko wydany katalog. Spośród przygotowanych ekspozycji wyróżniała się "Przyroda w obiektywie", zorganizowana w sali ekspozycyjnej Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, podczas Konferencji Klimatycznej ONZ na temat zmian klimatu.

Ważną ubiegłoroczną imprezą, w której na zaproszenie burmistrza miasta i Goleniowskiego Domu Kultury, po raz pierwszy wzięli udział członkowie Stowarzyszenia był malarsko-rzeźbiarski plener w Goleniowie. Miasto obchodziło jubileusz 750- lecia i z tej okazji powstały piękne prace wykonane w różnych technikach, ukazujące jego historyczną i współczesną architekturę. Wszystkie owe kompozycje oraz wielkoformatowe rzeźby pozostały w Goleniowie. Mniejsze prace zdobią lokale użyteczności publicznej a duże obiekty wolno stojące ważne miejsca w mieście. Warto wiedzieć, iż przestrzenne rzeźby zawsze zostają w miejscu realizacji programu. "Jest to - jak mówi nieoceniona Barbara Kubiak-Sobczak, prezes STiSK - wielkopolski ślad na tamtej ziemi".

W 2008 roku po raz pierwszy Stowarzyszenie promowało województwo wielkopolskie poza regionem. Działo się to na letnim plenerze w Kołobrzegu zatytułowanym "My Wielkopolanie". W bardzo udanym, licznie obsadzonym programie połączonym z warsztatami zaznaczyła swoją obecność młodzież z Liceów Plastycznych. Zwieńczeniem imprezy była poplenerowa wystawa w Sali Koncertowej kołobrzeskiego ratusza oraz w Sali Milenium, która towarzyszyła Międzynarodowym Spotkaniom z Folklorem INTERFOLK 2008.

Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu w bieżącym roku wchodzi w jubileusz 90.lecia Policji. Z tej okazji jesienią w Muzeum Narodowym w Warszawie (Królikarnia) jest planowana międzynarodowa wystawa PolicArt. Mam nadzieję, że artyści z jedynego tego rodzaju w Polsce Stowarzyszenia wezmą w niej udział i jak zwykle z sukcesem zaprezentują Wielkopolskę.

Andrzej Haegenbarth

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU - galeria.

POWRÓT

aktualizacja 21.02.2009

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK