W kręgu kultury Romskiej

Podczas wernisażu KONCERT MIKLOSZA DEKI CZUREJI  -  ROMSKIEGO KRÓLA   CZARDASZA

Kurator wystawy - Barbara Kubiak-Sobczak
Aranżacja: 
Barbara Kubiak-Sobczak
Małgorzata Zgoła

Zdjęcia:
Andrzej Strabel
Małgorzata Zgoła

Wystawa trwa : 6 września - 30 listopada 2012,  

wernisaż: 6 września godz. 17
Galeria "2.piętro", Poznań, Druskienicka 32 w Szkole Podstawowej nr 62

Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury zaprasza na wyjątkową wystawę poświęconą kulturze Romów żyjących od kilku pokoleń w Polsce, kulturze w różnych  jej aspektach poczynając od koncertu genialnego wirtuoza skrzypiec, zwanego Królem Czardasza -  Miklosza Deki Czureji i tańca, do plastyki: malarstwa, rysunków, grafik oraz rzeźby . Autorami prezentowanych prac są romscy artyści - dzieci i dorośli  z Poznania skupieni wokół działającej od 2002 roku Fundacji Bahtałe Roma.
Wystawa i koncert zorganizowane są z okazji zakończenia X Światowych Spotkań z Kulturą Romską, które poświęcone są rozwiązywaniu problemów romskich, przybliżaniu i prezentacji  kultury romskiej. Tegoroczne spotkania rozpoczęły się od spotkania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, poprzez  imprezę integracyjną dla dzieci i młodzieży pt "Poznajmy się", plenerowy koncert w Parku Wilsona, warsztaty taneczne i plastyczne, Romską Biesiadę w Nieszawie, a kończą się dzisiejszą wystawą i koncertem Króla Czardasza.
Wystawa "W kręgu kultury romskiej" jest próbą prezentacji folkloru romskiego, muzyki, tańca, tradycyjnych strojów, oraz utalentowanych plastycznie dorosłych i młodzieży romskiej. Obok, prezentujemy kilka prac w wykonaniu uczestników tegorocznej edycji pleneru malarskiego i warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży pt "Wakacje z artystą", jaki odbył się w Skokach, jako ilustrację naszego postrzegania odrębności kulturowej Romów żyjących wśród nas.

Barbara Kubiak-Sobczak
Prezes Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury

Kurator wystawy

 

W wystawie udział biorą:

Adrianna Bąk
Agata Róża Łakatosz
Aleksandra Maćkowiak
Alex Patej
Amadea Noemi Łakatosz
Anastazja Fietisova
Andrzej Kończal
Anna Klimaszewska
Barbara Kubiak-Sobczak
Bożena Fibik-Beim
Danuta Dagry Grabowska
Daria Mądry
Delfin Zefiryn Łakatosz
Elżbieta Kmak
Ewa Rudnicka
Giselle Estera Czureja
Ilona Filip
Iwona  Gierlińska
Joanna  Rymko
Karol Parno Gierliński
Maciej Bobrowski
Małgorzata Zgoła
Mateusz Jankowiak
Patrycja Krymowa
Patryk Gierliński
Paulina Ruks
Renata Bielińska
Urszula Kołodziejczak
Więcesława Poprawska

Wernisaż

Fundacja Bahtałe Roma - Szczęśliwi Cyganie, powstała w Poznaniu w 2002 roku, którego prezesem od początku jest pani Anna Markowska.  Misją Fundacji Bahtałe Roma jest m in  pielęgnowanie, upowszechnianie i rozwój dziedzictwa kultury romskiej, wspieranie i promocja artystów romskich, dbałość o ich rozwój osobisty i artystycznych talentów  całych rodzin romskich,  edukacja dzieci i dorosłych,  aktywizacja środowiska romskiego. Z drugiej strony Fundacja zabiega o przeciwdziałanie wykluczeniu Romów i poczucia obcości i wyizolowania, działa na rzecz integracji społecznej w lokalnym środowisku a głównie poszukuje płaszczyzn porozumienia i zrozumienia Romów i Polaków,   Realizując swą misję, Fundacja m.in. prowadzi szkoły dla dorosłych, liceum ogólnokształcące, uzupełniające oraz szkołę muzyczną I stopnia.

ANNA MARKOWSKA

Po ukończeniu szkoły średniej pracowała  w Domu Kultury w Środzie gdzie zajmowała się organizacją imprez, prowadziła kółko literackie, współpracowała z Zespołem Pieśni i Tańca ROMA. Pracowała również w Pałacu Kultury w Poznaniu i w Poznańskiej Estradzie. Obecnie, w centrum jej zainteresowań jako Prezesa Fundacji  jest edukacja Romów, w równej mierze dorosłych i dzieci, edukacja na poziomie ogólnym jak i artystycznym.

MIKLOSZ DEKI CZUREJA

Kwintesencją kultywowania tradycji romskich jest bohater dzisiejszego koncertu, artysta muzyk, wirtuoz skrzypiec, kompozytor, aranżer, KRÓL CZARDASZA - MIKLOSZ DEKI CZUREJA, który wywodzi się z węgierskich Romów przybyłych do Polski w XIX wieku. Wszyscy przodkowie Miklosza  trudnili się muzyką. Arcymistrz skrzypiec - Sir Yehudi Menuhin mianował Miklosza "Królem Czardasza". Jak każdy geniusz muzyczny, Miklosz rozpoczął naukę od  gry na skrzypcach już jako mały chłopiec pod okiem ojca. Występował  w romskim zespole Pieśni i Tańca Roma (lata 60-70), a następnie (lata 80 XX wieku) rozpoczął karierę solową. Koncertował na wszystkich kontynentach i przed wieloma koronowanymi głowami. Jest autorem 14 płyt muzycznych, wyróżniony płytą platynową. Pisze i aranżuje utworzy muzyczne, komponuje pieśni i utwory instrumentalne m. in. na potrzeby filmów, musicali i seriali TV. W swojej karierze artystycznej ma również  występy w filmach i serialach np. w filmach:  Dom, Glina, Na dobre i na złe itd. Autor "Cygańskiego śpiewnika" na głos, fortepian i gitarę ( 2007).
Od 2003 roku  jest absolwentem praskiego The Antonin Dvorak College of Music. Jest równiez laureatem wielu nagród międzynarodowych festiwali muzyki romskiej  i konkursów na świecie.
Z wielką przyjemnością zapraszam na koncert tej barwnej i  wyjątkowej postaci.

 

W wystawie prezentują swe prace dzieci i dorosli artyści Romowie:

GISELLE Estera CZUREJA
- lat 6, najmłodsza uczestniczka wystawy i koncertu, wnuczka  mistrza skrzypiec Miklosza Deki Czureji. Od  roku występuje jako tancerka i wokalistka Zespołu Muzyczno-Tanecznego swego dziadka. Umiejętności taneczne kształci od 3 roku życia pod okiem choreografa Pawła Wojtasiewicza, obecnie pod okiem artystek z Zespołu,  Róży Łakatosz  oraz  Sary i Sylwii Czureji.
Na wystawie prezentuje  prace, ze zwierzętami, roślinami i scenkami rodzajowymi w tle,  wykonane pisakami, kredkami i farbami.

PARTYK GIERLIŃSKI
- rocznik 1988, wywodzi się  z  rodziny od pokoleń obdarzonych wieloma talentami artystycznymi. Przodkowie Patryka ze strony matki byli uzdolnionymi tancerzami oraz muzykami. Matka Iwona - malarska, tancerka i poetka, dziadek Karol Gierliński - ceniony rzeźbiarz.
Począwszy od 2003,  Patryk każdego roku prezentuje swoje prace podczas wystaw w ramach Światowych Spotkań z Kulturą Romską.
W kręgu jego zainteresować artystycznych  znajduje się rysunek. Ołówkiem wykonuje  portrety najbliższych oraz sceny obyczajowe.

IWONA GIERLIŃSKA
- romska poetka, malarka, tancerka, matka Patryka, córka utalentowanej Walerii Gierlińskiej i uznanego rzeźbiarza i działacza romskiego Karola "Parno" Gierlińskiego. Obciążona rodzinnie talentami artystycznymi, wciąż poszukuje swego miejsca w życiu. Interesuje się plastyką, muzyką, literaturą, sportem. Jest absolwentką Publicznego Liceum dla Dorosłych Fundacji Bahtałe Roma. Od 2004 roku występuje jako tancerka w Zespole Taneczno-Muzycznym Miklosza Czureji podczas koncertów m in w Ciechocinku, Warszawie, Poznaniu.
Malarstwem interesuje się od dawna a jej prace są barwne, kolorowe i przedstawiają osoby z jej otoczenia. W swoich pracach przedstawia tez  kompozycje kwiatowe. Posługuje się tuszem, węglem, akwarelą. Specjalizuje się w technice de'coupage, tworzy artykuły dekoracyjne z masy solnej. Prowadzi w tym zakresie kursy i warsztaty.

KAROL PARNO GIERLIŃSKI,
bardzo interesująca postać. Rzeźbiarz, poeta i prozaik, działacz społeczny. Twórca pierwszego w Polsce elementarza dla dzieci romskich "Miri szkoła- Romano elementaro",
Karol Gierliński pochodzi z rodziny  zamieszkałej od pokoleń w Wielkopolsce. O wychowanie i edukację Karola zadbała babka, która po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego pod Hamburgiem przywiozła GO do Polski. Rodzice  padli ofiarą holocaustu. Karol Gierliński po ukończeniu Technikum Chemicznego w Poznaniu, studiował i ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W swoim zawodowym życiorysie wymienia prace jako kotlarz, konserwator dzieł sztuki, instruktor zajęć plastycznych w domach kultury, nauczyciel, kierownik literacki m in Zespołu Pieśni i Tańca " Roma".
Jest rzeźbiarzem. Początkowo w 1963 r pracował w metalu, obecnie najczęściej wykonuje prace w  drewnie. Na swoim koncie ma wiele wystaw krajowych i zagranicznych.
Karol Gierliński jest członkiem Związku Literatów Polskich. Wydał w 2001 roku zbiór poezji tłumaczony na język niemiecki. Wydał również obszerny zbiór opowiadań, a cała twórczość literacka Gierlińskiego powstała w języku polskim, z mocno zaznaczoną problematyką romską. W twórczości literackiej artysty można odczytać tęsknotę za wędrownym trybem życia Romów, zadumę nad światem, nad człowieczeństwem.
Artysta, które kilka rzeźb jest prezentowanych podczas wystawy, uznawany jest za znawcę języka, kultury i obyczajowości romskiej. Jest kawalerem odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury(2001) i  Złotego Krzyża Zasługi (2011)

DELFIN ZEFIRYN ŁAKATOSZ
lat 18, maluje od 5 roku życia, obecnie uczeń Liceum Plastycznego w Poznaniu.
Interesuje się plastyką, fotografią, reżyserią, komiksami. Rysuje ołówkiem, chętnie posługuje się pastelami, olejem i akrylem. Specjalizuje się w wykonywaniu komiksów, maluje zwierzęta oraz otaczający go świat.  Nad rozwojem artystycznym Delfina czuwa matka Różą Łakatosz, również romska artystka , malarka i poetka.
Delfin był wielokrotnie wyróżniany podczas licznych konkursów i wystaw. M.in. jest siedmiokrotnym laureatem Konkursu Stypendialnego dla Uczniów  Romskich, laureatem wyróżnienia  Wojewody Wielkopolskiego (2007) za osiągnięcia plastyczne. Delfin mimo młodego wieku jest autorem plakatów i komiksów, reżyserem kilku scenek obyczajowych, uczestnikiem wielu konkursów i  przedstawień szkolnych. Jest również absolwentem warsztatów filmowo-fotograficznych.
Podczas wakacji letnich 2012 r był uczestnikiem pleneru malarskiego i warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży pt"wakacje z artystą" w Skokach, a prace wykonane tam, są również prezentowane podczas wystawy.

AMADEA NOEMI ŁAKATOSZ
- młodsza siostra Delfina, uczennica Gimnazjum nr 29 z Oddziałami dwujęzycznymi im. Charlsa de Gaulle'a w Poznaniu. Pasjonuje się plastyką, tańcem, aktorstwem i fotografią.
Malarstwem zajmuje się od najmłodszych lat, tj od 4 roku życia. Wtedy to jej praca plastyczna znalazła się w wielkoformatowym kalendarzu Aquanetu. Maluje z wyobraźni pod okiem matki Róży Łakatosz.
Od 2011 roku występuje jako tancerska w Zespole Taneczno-Muzycznym Miklosza Czureji. Czterokrotna laureatka konkursu stypendialnego dla uczniów romskich szczególnie uzdolnionych. Laureatka nagród w konkursach plastycznych, "Cyganie - moi sąsiedzi" "Dzień bez samochodu" i in. W 2008 roku wykonała ilustracje do słownika polsko-cygańskiego. Dwukrotnie otrzymała wyróżnienie od Wojewody Wielkopolskiego za szczególne osiągnięcia w plastyce. Zaś w dziedzinie aktorstwa otrzymała wyróżnienie za scenariusz do przedstawienia, za taniec i grę aktorską od Stowarzyszenia 'AMICI" podczas Dni Sztuki w Drwęsie. Uczestniczka warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży pt "Wakacje z artystą" w Skokach w 2012 r.

AGATA RÓŻA ŁAKATOSZ
-  utalentowana romska poetka i malarka. Matka Amadei i Delfina i ich pierwsza nauczycielka.  Zwolenniczka edukacji i rozwoju artystycznego. Laureatka wielu konkursów plastycznych i literackich. Jej wiersze o tematyce romskiej i nie tylko, wielokrotnie były publikowane na łamach różnych czasopism.
Największą jednak pasją Róży Łakatosz jest taniec, w którym  zadebiutowała w zespole Pieśni i Tańca "Roma". Obecnie prowadzi warsztaty taneczne z zakresu tańca romskiego.

POWRÓT

aktualizacja 17.09.2012

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK