Wczoraj i dziś Gminy Tarnowo Podgórne

Prezentacja wystawy 29-30 maja 2010 r. Tarnowo Podgórne,

Wystawa trwa 1 do 30 czerwca 2010
Galeria "W rotundzie" Tarnowo Podgórne, ul. Ogrodowa 14

Wystawą "Wczoraj i dziś gminy Tarnowo Podgórne" Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu - organizacja pożytku społecznego - aktywnie włącza się w obchody związane z XX - leciem samorządu Gminy Tarnowo Podgórne. Gmina znana z dynamicznego rozwoju, może być również pozytywnym przykładem w zakresie poczynań kulturotwórczych. Posiada bowiem zarówno ambitne władze, pozytywnie reagujące na oddolne propozycje, jak i animatorów kultury zainteresowanych wszechstronnym rozwojem swojego miejsca na ziemi.

W minionych latach STiSK na terenie gminy wielokrotnie pod patronatem wojewody, marszałka i wójta organizowało różnorodne działania twórcze - plenery, warsztaty, wystawy, wśród nich również dotyczące prewencji, kierowane do młodzieży i dzieci np. z projektem realizacji w Lusowie.

Obecna propozycja adresowana jest przede wszystkim do mieszkańców Tarnowa i okolicznych miejscowości, a także powiatu.
Poprzednia inicjatywa Stowarzyszenia "Pałace, dwory i kościoły powiatu poznańskiego" miała szerszy zasięg, ale obejmowała i promowała m.in. również zabytki gminy Tarnowa Podgórnego. Wówczas artyści skupili się na prezentacji obiektów historycznych. Natomiast obecnie ukazują miejsca, które ich zauroczyły, niekiedy widziane z nietypowych punków widzenia. Najczęściej są to pejzaże w szacie zimowej i wiosennej, postrzegane z oddali budowle, rzadziej ludzie i zwierzęta.

Dla artystów i odbiorców największe znaczenie zdają się mieć walory estetyczno-artystyczne kompozycji. Liczy się przede wszystkim świat przedstawiony, piękno obrazu, a dopiero w dalszej kolejności implikacje wynikające z ukazanej tematyki. Przeżycie estetyczne nie koliduje bowiem ani z refleksją dotyczącą współczesności, ani historii. Widz po rozpatrzeniu zagadnień artystycznych, oglądając np. kompozycje przedstawiające pałac w Jankowicach, kościoły w Ceradzu Kościelnym i Lusowie może snuć rozważania o rodzinie Engeströmów i dowódcy Powstania Wielkopolskiego generale Józefie Dowbor-Muśnickim. A stąd niedaleko do zainteresowania historią regionu i na przykład opieki nad zabytkami.

Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury, organizator omawianego projektu i podobnych, pod kierownictwem niezastąpionej prezes Barbary Kubiak-Sobczak, od początku swojego istnienia, z jednej strony - w artystycznej formie ukazuje piękno wielkopolskiego krajobrazu i miejsca związane z historią, sztuką i kulturą regionu, a z drugiej - z dużym powodzeniem upowszechnia kulturę w środowisku powiatu, miasta i województwa.

Andrzej Haegenbarth

W wystawie uczestniczą:

Bobowska Gertruda
Fibik-Beim Bożena
Fietisowa Anastazja
Gabryelewicz Grazyna
Gostyńska Wanda
Grobelna Wanda
Hermanowska Izabella
Jankowska-Przepióra Ewa
Jasińska Elżbieta
Klimaszewska Anna
Klimczak Wanda
Kmak Elżbieta
Majchrzak Grazyna
Makowska Katarzyna
Okopski Zbigniew
Przybylska Anna
Rut Antoni
Stefańska-Mrowińska Agnieszka
Suszek Elżbieta
Zgoła Małgorzata

Agnieszka Stefańska-Mrowińska - Roztopy, olej, 50 x 70 cm Anastazja Fietisowa - Lusowiacy, olej, 50 x 70 cm Anna Klimaszewska - W Tarnowie Podgórnym, olej, 80 x 70 cm Anna Przybylska - U wylotu ul. Rokietnickiej w Tarnowie Podgórnym, olej, 50 x 60 cm Antoni Rut - Tarnowo I Bożena Fibik-Beim - Plebania w Lusowie, olej, 70 x 80 cm Elżbieta Jasińska - Przedwiośnie, ulica Stroma w Lusowie, olej, 70 x 80 cm Elżbieta Kmak - Tarnowo Podgórne w zimowej szacie, olej, 60 x 50 cm Elżbieta Suszek - U koników, olej, 70 x 80 cm Ewa Jankowska-Przepióra - Pałac w Jankowicach, akryl, 50 x 60 cm Gertruda Bobowska - Dwór XVIII, olej, 70 x 80 cm Grażyna Gabryelewicz - Makowe pole, akryl, 60 x 60 cm Grażyna M. Majchrzak - Widok na kościół pw. Jadwigi Śląskiej i Jukuba Apostoła w Lusowie, olej, 60 x 70 cm Izabella Hermanowska - Generał Dowbor-Muśnicki, olej, 65 x 50 cm Katarzyna Makowska - Lusowo, olej, 50 x 60 cm Małgorzata Zgoła - Czwórka z Lusowa, olej, 70 x 80 cm Maria Klimczak - Spotkanie nad jeziorem, olej, 60 x 80 cm Wanda Gostyńska - Kościół pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym, olej, 50 x 60 cm Wanda Grobelna - Kościół w Tarnowie Podgórnym, akryl, 50 x 60 cm Zbigniew Okopski - Kościół w Ceradzu Kościelnym, akryl, 50 x 70 cm

Bożena Fibik-Beim. Ukończyła studia plastyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom w zakresie malarstwa i pedagogiki  artystycznej. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, na jedwabiu oraz rysunkiem i fotografią.
Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury oraz Eko-Artu.
Uczestniczyła w ponad  100 wystawach zbiorowych na terenie kraju oraz w Niemczech (Kilonia).Indywidualnie swoje prace wystawiała w Łodzi, Gnieźnie, Koninie, Worms (Niemcy) oraz wielokrotnie w Poznaniu.

Gertruda Bobowska - twórczością artystyczną zajmuje się od trzydziestu lat. Jest autorką wielu prac malarskich, wykonywanych różnymi technikami. Najczęściej wybiera olej, lubi pastel i akwarele. Uczestniczka wielu plenerów, konkursów i imprez artystycznych. Miała wiele wystaw indywidualnych i brała udział w licznych prezentacjach zbiorowych. Tematyka jej prac świadczy o różnorodności zainteresowań; jej ulubionym motywem są sporty wodne, szczególnie żeglarstwo. Jest wieloletnią członkinią Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

 Anastazja Fietisowa - malarka, projektantka wnętrz, dyrygentka.
Urodziła się w Brześciu (Białoruś) w rodzinie znanego malarza Iwana Fietisowa. Po szkole średniej ukończyła muzyczny college w Mińsku i wykonywała zawód dyrygenta. Następnie w 1982 roku ukończyła ASP w Mińsku i zdobyła następny zawód projektanta wnętrz. Wykonywała go osiem lat. Kwalifikacje artystyczne w zakresie sztuk wizualnych podwyższyła w 1993 roku w eksperymentalnej uczelni plastycznej w Moskwie pod kierunkiem prof. Eugeniusz Rosenbluma.
Od 1996 roku zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emaliami na miedzi). W centrum jej zainteresowań znajduje się pejzaż miejski, w tym panoramy miast, i portret.Członkini Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury.

Grażyna Gabryelewicz - malarka. Od kilkunastu lat w technice akrylu i oleju maluje pejzaże, martwe natury, kwiaty. Interesuje ją również tematyka baśniowo-fantastyczna.
Do Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury wstąpiła w 2004 roku, a pierwsze swoje prace zaprezentowała podczas wystawy inaugurującej działalność Galerii Na strychu w czerwcu 2005 roku. Od tej pory uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych przez STiSK oraz w wystawach poplenerowych. Swoje kompozycje wystawia na Allegro i na aukcjach obrazów w Galerii Arsenał na Starym Rynku w Poznaniu. W 2009 roku wzięła udział w Międzynarodowej wystawie "PoliceArt'09. Policja w malarstwie, grafice i rysunku", w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wanda Gostyńska. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie ASP), dyplom w 1980 roku. Jest współzałożycielką Galerii "Profil", gdzie pracuje jako instruktor ds. wystawiennictwa. Uprawia malarstwo olejne, pastel oraz malarstwo na jedwabiu. Jest członkinią ZPAP, Eko-Artu oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Wystawia od początku lat 80. Ma na swym koncie osiem wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w kraju i za granicą.
Laureatka Nagrody Konkursu "Pejzaż Wielkopolski - EKO 2006", 2007, 2008 - Leszno
oraz Nagrody "Sakura Prize" IV Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz 2008.

Wanda Grobelna - absolwentka UAM, Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, w 1970 roku oraz Podyplomowego Studium Matematyki i Informatyki w roku 1986.
Tworzy od trzydziestu lat. Interesują ją różne techniki artystyczne. Najchętniej wybiera akryl, akwarelę i pastel. Jej obrazy są wyraziste, mają zdecydowane barwy i jasną, logiczną strukturę.
Miała kilka wystaw indywidualnych i brała udział w kilkunastu ekspozycjach zbiorowych. Wyróżnienia otrzymała za pracę "Klif nad Bałtykiem" (1982) i "Port w Gdańsku" (1984). Członkini Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Izabella Hermanowska - absolwentka UAM, Wydziału Filologii Polskiej i równolegle Edukacji Artystycznej. Uczestniczka i organizatorka wystaw, plenerów, imprez artystycznych.
Ulubione techniki artystki: olej, pastel, akryl.
Prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej, członkini Związku Artystów Plastyków oraz innych organizacji i stowarzyszeń kulturalnych.

Ewa Jankowska-Przepióra. Studiowała w poznańskiej PWSSP w latach 1990 - 1995.
Uzyskała dyplom z zakresu wychowania plastycznego (promotor Rafał Grupiński) i malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia. "Nieodmiennie zastanawia mnie świat roślin - pisze w wypowiedzi odautorskiej. (...) Mnogość form, dla których płótno jest zbyt małe. I zawsze muszę zaczynać od początku, aby uchwycić to subiektywne wrażenie, doświadczenie wynikłe z zetknięcia z zobaczonym".
Uprawia rysunek i malarstwo. Miała kilka wystaw indywidualnych i uczestniczyła w środowiskowych wystawach ZPAP, malujących nauczycieli i Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury.

Elżbieta Jasińska - urodzona w Poznaniu. Uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne. Sztuki i malarstwa uczyła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych pod kierunkiem malarza Edmunda Łubowskiego i rzeźbiarza Józefa Stasińskiego. Od 1983 roku uczestniczyła w Przeglądach Twórczości Artystycznej w Pałacu Kultury, a od 1986 regularnie bierze udział w ogólnopolskich plenerach plastycznych w Krakowie, organizowanych przez Pałac pod Baranami i Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa. Od 1984 roku jest członkinią Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.
Laureatka kilku nagród i wyróżnień. Wiele jej prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą: w Austrii, Australii, Niemczech, Francji, Szwecji, Kanadzie i USA.

 Anna Klimaszewska. Absolwentka PWSSP w Poznaniu, Wydział Wychowania Plastycznego, 1984 oraz Podyplomowego Studium Pedagogiki Sztuki w Kaliszu, 2001.
W latach 1977 - 1983 doskonaliła swój warsztat w zakresie tkaniny artystycznej w pracowni Urszuli Plewki-Schmidt. Obecnie z powodzeniem zajmuje się tkaniną artystyczną, malarstwem na płótnie i jedwabiu, rysunkiem, rzeźbą oraz nauczaniem plastyki.
Organizatorka licznych konkursów i plenerów dla dzieci i młodzieży. Od 2005 roku członkini Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury a od 2006 Związku Artystów Plastyków z siedzibą w Pile. Aktywnie uczestniczy w wystawach i działaniach wymienionych organizacji.

Maria Klimczak - urodzona w Luboniu. Sztuką interesuje się od wielu lat.
Kolejno poznawała tajniki rysunku i malarstwa. Znajomość rysunku wykorzystywała przy tworzeniu tkanin artystycznych.
W latach 1990 - 1996 była opiekunem grupy plastycznej dzieci i młodzieży w lubońskiej szkole.
Od 2002 roku, od czasu wstąpienia do  Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej zajmuje się wyłącznie malarstwem. Maluje  pejzaże, architekturę,  martwe natury i rzadziej portrety. W większości są to obrazy olejne, pastele i akwarele.
Obecnie pełni funkcje sekretarza w Zarządzie Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Elżbieta Kmak - absolwentka PWSSP w Poznaniu (Wydział Wychowania Plastycznego). Wystawia od 1989 roku. Specjalizuje się w malarstwie na jedwabiu i szkle. Nauczyciel z 40-letnim stażem. Członkini Związku Marynistów Wielkopolskich, Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych "EKO-ART"i Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury. Bierze udział w licznych plenerach na terenie kraju; wystawach cyklicznych np. Malujący nauczyciele; ekspozycjach związkowych oraz malarstwa na jedwabiu.
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, głównie w USA i Niemczech.
Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną (1986) i Honorową Odznaką Miasta Poznania (1988).

Grażyna Majchrzak urodziła się w Roku Tygrysa, pod znakiem Strzelca i uważa, że jest to bardzo szczęśliwa konfiguracja znaków. Jest absolwentką Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii na UAM w Poznaniu. Ważne są dla niej: MUZYKA, MALARSTWO, MARZENIA, MIŁOŚĆ... . Muzyka była od dzieciństwa, malowanie dopiero na emeryturze. Ulubione tematy związane są z naturą: drzewa, kwiaty, światło - szafarz urody. Jest członkinią Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej. Miała dwie wystawy indywidualne oraz uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych.

Katarzyna Makowska. Urodzona w Koninie. Absolwentka PLSP w Kole, następnie ASP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w pracowni metalu
T. Jackowskiego. Studia podyplomowe na Uniwersytecie AM w Poznaniu z informatyki. Obecnie zajmuje się malarstwem olejnym i akwarelowym, pastelami i rysunkiem. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Agnieszka Mrowińska - malarka i nauczycielka. Urodzona w Bytomiu. Dyplom z rysunku i malarstwa otrzymała na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu, w roku 1999.
Zajmuje się malarstwem olejnym na płótnie i na jedwabiu oraz rysunkiem. Oprócz twórczości własnej prowadzi pracownię malarstwa dla dzieci i młodzieży w MDK nr 1 w Poznaniu.
Miała kilka wystaw indywidualnych. Od roku 2001 uczestniczy w wielu prezentacjach zbiorowych, m.in. malujących nauczycieli.
Na Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki w Lesznie w 2006 roku otrzymała wyróżnienie. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech i Szwecji.

Anna Przybylska - absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych, Policealnej Szkoły Pracowników Socjalnych, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc warsztaty plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Poznaniu, w Bibliotece Miejskiej w Luboniu oraz - realizuje warsztaty z elementami wykładów dla studentów kierunków pedagogicznych na uczelniach wyższych.
Maluje, fotografuje, publikuje, prezentuje swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.

Antoni Rut - fotograf. Mistrz Rzemiosła Artystycznego, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Artystów Plastyków, EkoArtu. Swoje prace prezentował kilkaset razy w muzeach i galeriach w Polsce, Francji, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, na Ukrainie i Węgrzech, a przede wszystkim we własnej galerii fotografii "Fotoplastykon" w Poznaniu. Organizator i kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą.
Prezes Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, na Ukrainie, Węgrzech i w Chinach. Jest autorem albumu fotografii "Wierzby wielkopolskie".

Elżbieta Suszek jest rodowitą poznanianką. Urodziła się w Roku Smoka pod znakiem Wagi. Zawodowo przez wiele lat była  związana z poznańskimi teatrami, gdzie  pracowała jako modelator. Po przejściu na emeryturę z wielką energią zajęła się ceramiką, malarstwem oraz batikiem.
Często poszukuje własnych technik artystycznych, które pozwalają jej lepiej wyrazić swoją osobowość i ukazać bogactwo wyobraźni.
Należy do Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu, Stowarzyszenia Plastyków i Fotografików "DEDAL" oraz Związku Artystów Plastyków. Uczestniczy w plenerach  i wystawach poplenerowych oraz prowadzi warsztaty z batiku.

Zbigniew Okopski - rysownik, rzeźbiarz, malarz.
W 1984 roku  ukończył PWSP - Wydział Edukacji Plastycznej, a w 2001 podyplomowe studia w Kaliszu w zakresie pedagogiki sztuki.
Poza plastyką interesuje się muzyką, gra na gitarze i harmonijce, próbuje swoich sił literackich; jest śpiewakiem w Chórze Moniuszki - Nova. Udziela się aktywnie w Prosimfonice. Projektuje i realizuje żłobki, tablice pamiątkowe, medale i plakietki, wykonuje liternictwo nagrobkowe, rzeźby nagrobne, sztandary.
Od 2005 roku członek Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu, od 2007 należy do Związku Artystów Plastyków w Pile.

Małgorzata Zgoła edukację artystyczną rozpoczęła od Liceum Plastycznego w Poznaniu, które ukończyła w 1974 roku. Następnie kontynuowała naukę w poznańskiej  ASP. Studia zakończyła obroną dyplomu w 1980 roku.
Wystawia od roku 1988. Stale fascynuje ją przyroda, architektura, akt kobiecy a  od niedawna portrerty zwierząt, szczególnie koni.
Artystka miała osiem wystaw indywidualnych. Bierze udział w wielu prezentacjach zbiorowych na terenie Polski i Niemiec. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych na terenie kraju oraz w Niemczech i USA.

Barbara Kubiak-Sobczak - pomysłodawczyni i kurator wystaw: "Wczoraj i dziś gminy Tarnowo Podgórne" oraz "Pałace, dwory i kościoły powiatu poznańskiego". Animatorka i promotorka kultury w poznańskim środowisku policyjno-cywilnym. Założycielka i Prezes Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu oraz kierownik Galerii Na Strychu, którą prowadzi od 2005 roku. Członek Honorowy Fundacji ASP w Poznaniu, członek EkoArtu, Związku Polskich Artystów w Pile.
Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Od lat organizuje plenery malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne i inne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, programy edukacyjne i promujące region Poznania i Wielkopolskę oraz prewencję kryminalną wśród dzieci i młodzieży poprzez  działania artystyczne. Inicjator różnorodnych programów artystycznych oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Zajmuje się tkaniną artystyczną i malarstwem olejnym.
Bierze udział we wszystkich wystawach organizowanych przez związki, do których należy.

POWRÓT

 
aktualizacja 14.05.2010

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK