Przywilej tworzenia

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
6 marzec - 30 kwietnia 2006

Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu- Galeria "Na strychu" prezentuje łódzkiemu środowisku policyjnemu wystawę tkaniny artystycznej, prac, które w głównej mierze powstały w Pracowni Tkaniny Artystycznej Centrum Kultury"Zamek " w Poznaniu. Pracownię prowadzi dr Jędrzej Stepak . Wiele autorek prezentowanych prac uzyskuje nagrody i wyróżnienia podczas ogólnopolskich konkursów tkaniny w Bydgoszczy, Turku i Łodzi. Pierwsza edycja wystawy miała miejsce w Poznańskiej Palmiarni na przełomie stycznia i lutego 3006 roku.

Życzę miłych wrażeń
Barbara Kubiak-Sobczak

W wystawie biorą udział:
Anna Kołpodziejczak
Barbara Fedorowicz
Barbara Kubiak-Sobczak
Barbara Włodarczyk
Bogusława Kerber
Elżbieta Jelińska
Małgorzata Appelt
Nina Rawicka
Władysława Kamieniecka
Zofia Focht

Każdy może czytać - o ile sie tego nauczy, każdy może oglądać - o ile ma na to ochotę, ale czy każdy
może tworzyć? Potrzebny jest do tego przywilej tworzenia.
Rodzi sie z nim przyszły artysta który albo go straci albo go rozwinie... Przywilej tworzenia niesie ze sobą różne emocje.
Prezentowana wystawa zapoznaje nas z twórczością utalentowanych osób dla których tworzenie stało sie pasją. Pasja która ich uskrzydla daje im radość a także niepokój twórczy.
Jest on zawarty w tkaninach o których pisze we "współczesnej tkaninie polskiej" Irena Humal:
"Tkano na ziemiach polskich od dawna. Przez wieki tkanina była obecna w pańskim pałacu szlacheckim dworze mieszczańskim domu i chłopskiej chałupie stanowi istotny składnik naszej sztuki. Na jej bogate formy złożyły się elementy różnych kultur tkackich reprezentujące odmienne upodobania do barw, motywów, technik i surowców z ich przetworzenia i nasycenia miejscowym kolorytem
pejzażu, roślinności i stroju powstawały nowe oryginalne kompozycje".
Dzisiaj kompozycje te trafiły w niecodzienny klimat. Klimat egzotyczny jakim jest rajski ogród palmiarni, egzotyczne rośliny świetnie komponują sie z gobelinami które nabierają nowego znaczenia. Tkaniny nawiązują dialog z przyroda odległego krajobrazu i przenoszą nas w inny świat.

Jędrzej Stępak

POWRÓT

 
aktualizacja 01.03.2006

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK