Wystawa "Nauczyciel i uczniowie"

Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków kultury przy KWP w Poznaniu przedstawia prace wykonane przez Lucynę Lewandowską, członka założyciela Stowarzyszenia, żonę policjanta z KPP we Wrześni, utalentowaną artystkę, pedagoga i nauczyciela plastyki oraz jej uczniów, których wyszukuje, z którymi pracuje i prowadzi po meandrach historii sztuki i plastyki, uczniów, w których dostrzegła talent, który należy szlifować, by błyszczał jak brylant.
Wystawę w galerii "Dwa Światy" w Komendzie Wojewódzkiej Policji W Poznaniu otwierał nadinsp. Henryk Tusiński, a drugą wystawę w sali 132 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zaszczycił młodych artystów Wojewoda Wielkopolski, Kurator Oświaty, Dyrektor Gimnazjum nr 2 we Wrześni oraz wielu gości, m.in. uczestnicy ogólnopolskiego pleneru malarskiego środowisk policyjnych w Skokach.
W części artystycznej wernisażu wystąpiła również utalentowana mieszkanka Wrześni, Asia Dolata, obecnie uczennica Wydziału Wokalnego Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

 

uczestnicy wystawy:
Anna Pizoń - uczennica Zespołu Szkół Rolniczych
Gimnazjum nr 2 :
Julia Słomińska
Sara Langner
Karolina Szatkowska
Mateusz Wojciński
Magdalena Waszak
Izabela Koralewska
Marta Wróblewska
Michał Dominiczak
Magdalena Juszczak
Magdalena Graczyk
Anna Gołębiowska
Natalia Bonalska
Olga Tabaczyńska
Agnieszka Stankowska
Anna Augustyniak
Agata Szczepaniak
Roksana Antkowiak

Komisarz pleneru: Barbara Kubiak- Sobczak

Lucyna Lewandowska pracuje w Gimnazjum nr 2 we Wrześni od 2000 roku.
Pracuje z młodzieżą na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, organizuje dla nich dodatkowe spotkania, plenery plastyczne oraz wycieczki do galerii i muzeów. Zachęca do udziału oraz sprawuje merytoryczną opiekę nad uczniami biorącymi udział w konkursach i przeglądach plastycznych. Jej uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach od szczebla gminnego do ogólnopolskiego. Uczy ich wrażliwości na otaczający świat, zapoznaje z nowymi technikami plastycznymi. Przygotowuje aukcje prac, a dzięki uzyskanym środkom zakupuje materiały plastyczne, które są wykorzystywane podczas zajęć. Promuje twórczość swoich uczniów, między innymi poprzez organizowanie otwartych dla publiczności wystaw ,,Prezentacje" .Ponadto pełni rolę głównego scenografa i dekoratora niemal wszystkich przedstawień i ważniejszych imprez odbywających się w szkole. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami.
Opiekuje się uczniami, w których rozbudziła zainteresowanie sztuką, a którzy są już absolwentami szkół gimnazjalnych i nie mają możliwości rozwoju swych uzdolnień w szkołach ponad gimnazjalnych.
Sześcioro jej wychowanków kształci się w liceach plastycznych.
Od nowego roku szkolnego dla uczniów o szczególnych predyspozycjach i zdolnościach Gimnazjum nr 2 we Wrześni planuje otwarcie klasy o zwiększonej ilości godzin plastyki.

Michał Dominiczak

Zdjęcia z wernisażu wystawy w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim

SARA LANGNER
Lat 16, uczennica I kl.LO we Wrześni

Ciekawa osobowość, autorka bardzo ciekawych rysunków, ma swój niepowtarzalny styl.

,,...Dlaczego rysuję? Wydaje mi się, że w jakiś sposób chcę coś zmienić, może w sobie, w innych...Czasem nieświadomie chcę zwrócić uwagę na jakiś problem, patologię i dopiero w trakcie rysowania dowiaduję się o czym chcę powiedzieć, co przekazać. Moje zdanie często różni się od innych - chyba inaczej widzę pewne sprawy; dlatego tak to wygląda.

Kiedy rysuję, staję się postacią, którą stwarzam. Wczuwam się w nią, znam jej charakter, w głowie mam automatycznie historię jej życia. Dla mnie te wszystkie postaci żyją, znam doskonale ich wszystkich. Mam w głowie jakby osobny świat, w którym mieszkają. Rysuję, bo to jest mój sposób na samą siebie i na problemy - na te wielkie, ale także te codzienne, tylko moje...

JULIA SŁOMIŃSKA
Lat 17, uczennica II kl.LO we Wrześni

Interesuje się sztuką od 4 lat. Zachęciła ja do tego p.Lucyna Lewandowska. Obecnie kształci się pod jej okiem. Najbardziej fascynuje ją malowanie pejzaży oraz martwych natur, ponieważ pozwalają jej ukazać głębię jej duszy. Swoją przyszłość wiąże ze sztuką. Chciałaby studiować na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Uważa, że ten kierunek jest zgodny z jej zainteresowaniami i zamiłowaniami.

KAROLINA SZATKOWSKA
Lat 18, uczennica II kl.LO we Wrześni

Decyzję o tym, że swoje życie chciałaby związać ze sztuką podjęła dwa lata temu, gdyż wówczas poznała p.Lucynę Lewandowską oraz innych ludzi, którzy utwierdzili ją w przekonaniu, że warto rozwijać swoje zdolności. Zrozumiała, ze sztuka wypełnia pustkę w jej życiu. Zawsze intrygowało ją malarstwo impresjonistów, których malarstwo jest jej szczególnie bliskie. Ciekawość prowokuje ją do eksperymentów i poszukiwań, dlatego wykonuje prace w różnych technikach rysunkowych i malarskich.

MATEUSZ WOJCIŃSKI
Lat 17, uczeń II kl.Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni

Od lat , każdą wolną chwilę poświęca malarstwu. Robi to z powodzeniem zdobywając nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach plastycznych. Próbuje różnych technik plastycznych. Z p. Lucyną spotyka się na zajęciach indywidualnych (Mateusz jest uczniem niepełnosprawnym) od kilku lat. W bieżącym roku szkolnym ich zajęcia zdominowała historia sztuki, którą Mateusz chciałby zdawać na przyszłorocznej maturze.

MAGDALENA WASZAK
Lat 14, uczennica kl.II Gimnazjum nr2 we Wrześni

Uwielbiała rysować już jako mała dziewczynka. W szkole podstawowej uczęszczała na różnego rodzaju kółka. Obecnie rozwija swoje zdolności pod okiem p. Lucyny podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Jej prace powstają w zależności od jej nastroju. Gdy jest wesoła dominują w nich barwy ciepłe, gdy dopada ją smutek obrazy szarzeją. Interesuje się architekturą i chciałaby w przyszłości ją projektować. Od niedawna maluje farbami olejnymi, wcześniej sporo rysowała . Po ukończeniu gimnazjum chciałaby kształcić się w liceum plastycznym.

IZABELA KORALEWSKA
Lat 15, uczennica kl.III Gimnazjum nr2 we Wrześni

Malarstwem interesuje się od szkoły podstawowej, gdzie uczęszczała na zajęcia koła plastycznego oraz brała udział w konkursach plastycznych. Już trzeci rok uczy się pod kierunkiem p. Lucyny, również na dodatkowych zajęciach, na których doskonali swoje umiejętności i przygotowuje się do egzaminów do liceum plastycznego. Kierunkiem, który ją pasjonuje jest impresjonizm .Jego istotą jest subiektywizm, czyli swobodne wyrażanie tego co dostrzeże artysta. Ta cecha impresjonizmu Izabeli odpowiada najbardziej. Jej ulubionym artystą jest Claude Monet, natomiast najchętniej maluje pejzaże.

MARTA WRÓBLEWSKA
Lat 15, uczennica kl.III Gimnazjum w Międzyzdrojach

Spokrewniona z p. Lucyną, doskonali swoje umiejętności pod jej okiem od niedawna, ma z nią rzadki choć bardzo dobry kontakt czego brakowało jej w miejscowej szkole. Lubiła rysować od zawsze, ma swój własny świat, choć także chętnie kopiuje prace wielkich mistrzów. Swoją przyszłość chciałaby związać ze sztuką.

POWRÓT

 
aktualizacja 18.12.2005

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK