"Kraina niezachodzącego słońca" - wystawa fotografii skandynawskich pejzaży Marka Żaka.

Galeria Na strychu
7 - 30 kwietnia 2010
wernisaż: 8 kwietnia godz. 18:00

"Kraina niezachodzącego słońca" - tytuł kolekcji zdjęć, które autor zgromadził podczas 6 wycieczek do Skandynawii w latach 2001 - 2003, nawiązuje do fenomenu charakterystycznego dla obszaru za kołem polarnym - słońca, które nie zachodzi przez dziesiątki godzin, a nawet dni (na Nordkapie najdłuższy dzień w roku trwa od 16. maja do 28. lipca). Najciekawszych motywów dostarczyła autorowi Norwegia, jakkolwiek niewiele tylko pejzaży skandynawskich dorównuje pięknem niepowtarzalnym widokom Kanady, którymi nieustająco autor jest zafascynowany, i nad którymi obecnie pracuje. Uważa również, że poza Kanadą nie ma na świecie takiego bogactwa kolorów i kształtów.

Obecna wystawa Marka Żaka obejmuje zdjęcia ze Skandynawii oraz kilka z Rogalina k/Poznania. Cykl obejmuje 40 zdjęć. Jak mówi autor, wystawa ta jest dokumentem początkowych kroków w fotografii artystycznej. Autor zainteresował się pejzażami Skandynawii m.in. ze względu na łatwość dostępu do regionów polarnych.

Zdjęcia prezentowane podczas wystawy wykonane zostały aparatem wielkiego formatu Linhof Technikardan, dającym wymiary slajdu 4 x 5 cali, czyli rozdzielczość ponad 10 razy większą niż aparatem małoobrazkowym. Optyka Schneidera, Rodenstocka i Nikona, 47 - 360 mm.
Autor wystawy, pozo fotografią interesuje się muzyką a jego ulubionym artystą jest murzyński gitarzysta Jimi Hendrix, bowiem jak twierdzi Marek Żak - jego kompozycje cechuje ogromna różnorodność, a podejście do sztuki stanowi dla Niego wzór artystyczny. M.in. dlatego nauczył się wykonywać na gitarze wiele jego utworów.

Barbara Kubiak-Sobczak
Prezes STiSK

Nordkap o godz.24.00, 22. czerwcaNordkap o godz.24.00, 22. czerwca

Norwegia, Kjenndalsbreen
Norwegia, Kjenndalsbreen

Norwegia-Aurlandsfjorden
Norwegia-Aurlandsfjorden

Okolica Nordkapu o północy, 23. czerwca.Okolica Nordkapu o północy, 23. czerwca.

Rogalin, Pl, afrykański zachód słońca!
Rogalin, Pl, afrykański zachód słońca!

Sunnylvsfjorden na południu NorwegiiSunnylvsfjorden na południu Norwegii

POWRÓT

aktualizacja 07.03.2010

 
 
Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury
przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. C 2004 Copyright by KlimoK